Bulgarian Post
12.12.2008 г.
Проблемът с мъченията в затворите на САЩ, които се извършват в името на националната сигурност и борбата с тероризма е един от най-дискутираните в Америка. Скандалът избухна след разкрития за мъченията и униженията, на които са били подлагани затворниците в Гуантанамо, без да има срещу тях влязла в сила присъда или дори да има повдигнато обвинение. Комисия в сената разследваща причините за това установи, че бившият министър на отбраната на САЩ Доналд Ръмпсфелт е основен виновник за това, тъй като е дал съгласието си.
"Съгласието на Ръмсфелд за прибягването до такива агресивни методи на разпити в базата Гуантанамо, в Куба, беше пряката причина за нехуманното отношение към задържаните там. Това допринесе и повлия на използването на подобни методи, водещи до нехуманно отношение и в Афганистан и Ирак", се посочва в доклада на Сената.
Той отбелязва още, че високопоставени представители на правителството на Буш, сред които и Кондолиза Райс, която по това време е съветник по националната сигурност са участвали в заседанията, посветени на прилагането на по-сурови методи на разпити още от пролетта на 2002 г.
В последствие Райс стана Държавен секретар, а Доналд Ръмсфелд подаде оставка през 2006 г. Неговото място бе заето от Робърт Гейтс, който ще запази мястото си и в администрацията на новоизбрания президент Барак Обама.
Проблемът с мъченията в американските военни затвори бе един от най-сериозно дискутираните по време на изборната кампания. Обама обвиняваше републиканците, че чрез подобни действия, Америка е загубило доверието на съюзниците си и уважението на останалия свят.
Някои републиканци съще изразяваха недоволството си от действията на Ръмсфелд. Още по време на предварителните избори в Републиканската партия загубилият в последствие от Обама сенатор Джон Маккейн нарече Доналд Ръмсфелд „един от най-лошите военни министри в историята.
“Плащаме висока цена за грешките във войната в Ирак. Това е най-любезният начин, по който мога да се изразя за Доналд Ръмсфелд и за войната“, заяви Маккейн в началото на миналата година.
Затворът в Гуантанамо, който стана емблематичен е смятан за позорно петно в историята на САЩ, тъй като на задържаните е отказана правна помощ, a разпитите са се осъществявали чрез физическо насилие, (забрана за заспиване, излагане на силен шум в продължение на месеци и дори години, давене под вода и др).
По данни на американския вестник "Ню Йорк таймс" от ноември 2007 г. официално обвинение е повдигнато само срещу 10 задържани в затвора. Осъден е 1 австралийски гражданин. Освободени са 445 арестувани.
Още за мъченията в американските военни затвори и дебатът, който този проблем предизвика в САЩ може да четете в статията на BPost от месец април “ЦРУ иска да легализира оспорвани методи за тероризъм”.
Няма коментари:
Публикуване на коментар