Това съобщава europe.bg, като цитира EUobserver.
"Дойде време Европейският съюз да излезе напред", заявява португалският външен министър Луис Амадо в писмо до правителствата на 27-те страни в четвъртък.
„Като въпрос на принципи и съгласуваност, трябва да изпратим ясен сигнал за нашата готовност да помогнем на правителството на САЩ в това отношение, особено при настаняването на политическите затворници", добавя той.
Министърът заключава, че португалското правителство е „на разположение да участва".
Затворът в Гуантанамо, който от 2002 год. задържа лица от цял свят, определени от САЩ като „вражески бойци", е широко осъждан от юристи и защитници на гражданските свободи за своя надзаконов характер и докладваните нарушения на човешките права.
Избраният за президент на САЩ Барак Обама се очаква бързо да затвори противоречивата база, след като встъпи в длъжност.
Все още около 250 души са задържани в базата в Гуантанамо. Около 40 от тях са убедени, че са заплашени от потенциални преследвания и мъчения, ако бъдат върнати в собствените си страни - държави, където поругаването на човешките права е широко разпространено като Алжир, Китай, Либия и Узбекистан.
Ходът на португалците е широко приветстван, както от страната на Съединените щати, така и от активистите за човешки права.
Вашингтон описа призива на Португалия към ЕС да подслони хората като „много значимо" и „открито предизвикателство към останалата част от Европа".
От „Хюман райтс уоч" призоваха столиците от ЕС да вземат под внимание апела на Лисабон.
„От години САЩ не е бил в състояние да убеди европейските си сътрудници да приемат политическите затворници от Гуантанамо, които не могат да бъдат изпратени обратно у дома си. За първи път правителство на страна от ЕС публично настоява за това. За да се осъществи обаче и други трябва да се отзоват на апела на Португалия", е казал Дженифър Даксал, активист в нюйоркската организация.нюз.бг,13.12.2008
Няма коментари:
Публикуване на коментар