В-к "Интернешънъл хералд трибюн": Положението на психично болните в България е катастрофално
[23 декември 2008]
Париж, 22 декември 2008 г. - Във вчерашния брой на вестник "Интернешънъл хералд трибюн", който е европейско съвместно издание на водещите американски вестници "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" е публикувана статия за положението на психично болните в Източна Европа, като основните примери за катастрофално тежкото положение на този род болни са от България са взети от България. Четете по-долу резюме на статията, озаглавена "В части от Източна Европа психично болните се завиват с парцали", което вземаме от агенция БГНЕС.
В бившия съветски блок много психично болни са без права като резултат от оставането в сила на законите от преди установяването на демокрацията и свободните пазари, според правозащитни групи, се казва в коментар на вестник "Интернешънъл хералд трибюн". За пример са посочва българското село Правда.
Името на това изолирано място в Дунавската равнина означава справедливост или, от руски, истина, но нито едно от тези две значения не е проникнало в местния дом за мъже с умствени разстройства - невзрачно място, до което най-лесно може да се стигне за шест часа от София с кола по разбит път. В комунистическата епоха тук властите държали психично болните далеч от погледа на обществото. Днес малкият комплекс от олющени, двуетажни сгради е все още предпочитана дестинация за жители на градовете, които искат да оставят там свои душевно болни роднини и повече да не чуят за тях. В целия бивш съветски блок законите, които определят попечителството над душевно болни хора са предимно от комунистическата ера.
В суматохата на двете десетилетия, откакто свободните пазари и незавършената демокрация дойдоха в Източна Европа, те останаха сред малкото непроменени закони, и в резултат стотици хиляди хора са без права, според неправителствените правозащитни групи. Двугодишно изследване на попечителската система в осем страни, изготвено в началото на тази година от Центъра за защита на хора с душевни заболявания в Будапеща, е разкрило, че пациентите с ментални заболявания са поставени в условията на режим наподобяващ затвор.
Центърът е установил, че 1 милион души живеещи под опека в Източна и Централна Европа и в страни от бившия Съветски съюз са обект на "значително, произволно и автоматични" нарушаване на техните граждански права. Законите в България и в региона не осигуряват никакъв ефикасен контрол върху попечителите, които поемат собствеността или банковите сметки на своите довереници, сочи Центърът за защита на душевно болните в Будапеща.
"Ние наричаме това гражданска смърт. Веднъж минеш ли под попечителство, преставаш да съществуваш," казва Виктория Ли, адвокат от Центъра. Според директора на дома в Правда Бейти Хюсеин обитателите на дома са изоставени и безпомощни. В повечето случаи те са тук, за да не безпокоят семействата си, казва той. В същото време техните семейства използват собствеността им и не искат да имат нищо общо с тях или да поемат някаква отговорност, продължава той. Той дава пример с двама братя близнаци - Кирил и Методи Мицеви на 46 години, които са шизофреници и са настанени в Правда през 2000 г. Брат им Юлиан, който съдът е посочил за техен попечител, не ги е посетил нито веднъж. Двамата братя имат дял в две сгради и земя в Кюстендил, както и апартамент в София, но единственият им приход е около 40 лева на година от пенсията на баща им, който е твърде възрастен, за да пътува до Правда.
Източник:БГНЕС
Любов и Свобода
- Две неща ми трябват на земята -
- те са любовта и свободата.
- Жертвал бих живота безвъзвратно
- за любов,
- любовта да дам за свободата
- съм готов.
Пеща 1 януари 1847 г.
Шандор Петьофи (1823 — 1849) е унгарски поет, публицист, революционер.петък, 26 декември 2008 г.
В-к "Интернешънъл хералд трибюн": Положението на психично болните в България е катастрофално
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар